Lümfisüsteem on mitmeid organeid ning süsteeme hõlmav keha „äravoolu“ süsteem, mille eesmärk on kudede puhastamine jääkainetest, liigsest vedelikust, rasvast ning toksiinidest.
Lümfisüsteem talitleb esmalt läbi näärmete, lümfisõlmede, põrna, harknäärme ning mandlite; edasised jäägid filtreeritakse verest läbi neeru ja maksa.
Lümfisüsteemi põhikomponentideks on lümfisõlmed. Lümfisõlmed on pisikesed umbes oasuurused ja oakujulised kapsliga kaetud lümfotsüütide kogumikud. Lümfisõlmi leidub üle kogu inimese keha. Põhilised lümfisõlmede regioonid asuvad kaelal, rangluu ümbruses, rinnakorvi sees, kõhuõõnes, kubemepiirkonnas ja vaagnapiirkonnas. Neid leidub samuti suuremate veresoonte ümbruses, kopsude, neerude, maks ja põrna ümbruses. Seedetraktis moodustavad lümfotsüüdid erilisi kogumikke, mida nimetatakse tonsillideks ja adenoidideks, lümfotsüüütide kogumikke leidub ka mao ja soolestiku seinas. Samuti leidub lümfotsüüte põrnas ja luuüdis.
Lümf koosneb lümfotsüütidest (valged verelibled: T-rakud, B-rakud, NK-rakud), mis otsivad välja ning eemaldavad patogeene. Lümfivedelik filtreeritakse läbi lümfisõlmede, kus lümfotsüüdid selle puhastavad, ennem kui see vereringlusesse tagasi läheb.
Lümfisüsteem aitab kehal võidelda haigustega viies rakkudest välja jäätmeid ja baktereid mis on organismile kahjulikud.
Kui vereringlus tugineb südamele, siis lümfisüsteem tugineb keha liikumisele.
Vajalike toitainete defitsiidi ning vähese füüsilise aktiivsuse tõttu on tänapäeval paljude inimeste lümfisüsteem koormatud.
Kui lümfivedelik on takistatud voolavusega, muutub see viskoosseks. Selle tagajärjel ei toimu rakkudes edukat jäätmete ja vedeliku drenaaži ning bakterite ja võõrkehade eemaldamist, mille tulemusena tekivad haigused, k.a. vähk.

Järgnevad sümptomid/terviseprobleemid on märk sellest, et lümfisüsteem võib olla ummistunud ja/või saastunud jääkained:
– tursed näppudes, jalgades ja pahkluudes
– krooniline väsimus ja kurnatus
– seedehäired
– artriit
– lihas-ja liigesvalu
– siinuselised nakkused
– nahaprobleemid
– liigne kaal ja/või tselluliit
– sagedased peavalud
Samuti võib suurendada vähkkasvaja tekke tõenäosust.

Kui vaevled nende sümptomite all, oleks soovituslik kaaluda järgnevaid meetodeid, mis aitavad lümfisüsteemi puhastada ning efektiivset talitlust taastada:

Füüsiline aktiivsus
Kui oled füüsiliselt minimaalselt või täiesti ebaaktiivne, on mõistlik alustada aeglaselt ja rahulikult, kuid järjepidevalt. Niiviisi harjutad keha ja iseennast trenniga tegelema ning tõstad tasapisi oma võimekust.
Üks lihtsamaid, ohutumaid ning samas efektiivsemaid kodu-treeninguid on rebounding, mis on hüppetreening kasutades mini-trampliini.

Alternatiivravimeetodid
FOOTONTERAAPIA KOOS TOKSIINE VÄLJUTAVA JALAVANNIGA. Footon seadme abil stimuleeritakse kiirelt ja tõhusalt vere- ja lümfiringet, mis aitab organismist eemaldada toksiine, ladestunud jääkaineid, pärmseent (kandidoos), raskemetalle ja radioaktiivseid aineid ning aitab kiirelt lahustada takistusi lümfisõlmedes  Loe edasi siit
Peale seda toksiine väljutava jalavanni abil väljutatakse organismist turvaliselt (ilma tervenemise kriisita) toksiinid, pärmseen (kandidoos), lima, ladestunud jääkained, raskemetallid ja radioaktiivseid aineid. Osa jääkaineid väljub kehast koheselt jalavanni võtmise käigus (vaata klientide pilte), suurem osa jääkidest eemaldub organismist 4-6 tundi pärast teraapiat neerude, seedeelundite, maksa ja naha kaudu Loe edasi siit ja vaata pilte

Infrapunasaun: Tugev naha kaudu higistamine lubab lümfisüsteemil lihtsal moel jääkaineid eemaldada.

Hinga sügavalt: Paljud hingamismeetodid aitavad lümfiringlust ergutada. Sügavalt sisse hingates ning sujuvalt välja hingates aitad lümfi-vedelikus olevad jäägid verre pumbata, kus maks ja neer saavad seda filtreerida.

Kuum-ja-külm dušš: Kuigi see meetod võib tunduda ebamugav, on see igapäevaselt tehtav, lihtne abivahend lümfisüsteemi regulaarseks hooldamiseks. Kuuma-külma temperatuuri vaheldamine põhineb lihtsalt füüsikalt – kuum vesi laiendab ning külm vesi ahendab veresooni. Nende vaheldamine tekitab vereringluses pumpamise efekti, mis sunnib ka stagneerunud vere ja vedeliku liikuma.
NB! Selle meetodiga pead olema ettevaatlik südameprobleemide või raseduse puhul –konsulteeri arstiga.

Kuivharjamine: Harjamise eesmärk on pindmise lümfiringe ergutamine ning pooride avamine. Harjamisliigutusi tuleb teha lümfisõlmede ja südame suunas. Alusta jalgadest ning liigu ringlaste liigutustega ülakeha suunas, seejärel alusta sõrmedest ning liigu jälle torso suunas. Kasuta naturaalsete harjastega harja kuiva naha peal ning ennem pesu. Pärast harjamist tuleb kasuks teha kuum-külm dušš, mis aitab avatud pooridest jääke eemaldada.

Väldi kitsaid riideid: Kitsad riided piiravad lümfisüsteemi pädeva ringluse, mis omakorda tekitab blokaade ning pärsib jääkainete väljutamist. Eriti peab tähele panema mis rinnahoidjaid kannad, kuna tihtipeale tekitavad rinnahoidjad kitsikust kaenlaalustes lümfisõlmedes. Tähelepanu peab pöörama ka pesule, mis tekitavad kitsikust kubeme piirkonnas aset leidvates lümfisõlmedes. Aeg-ajalt kitsast pesu või üleriideid kandes ei tekita suurt kahju, kuid mida rohkem kehal hingata lased, seda parem.

Joo piisavalt puhast vett: Oluline on juua piisavas koguses vett, kuid sama oluline on ka vee kvaliteet ja puhtus. Madala kvaliteediga vesi võib sisaldada kloori, fluoriidi, kergesti lenduvad ühendid (VOC) ja paljusid teisi osakesi, mis tekitavad lisatööd lümfisüsteemile. Kui puudub ligipääs kvaliteetsele veele, on mõistlik investeerida korralikku veefiltrisse.

Väldi toite, enesehooldus-tooteid ning keskkondi, mis pärsivad lümfisüsteemi ja kogu organismi tööd.
Vajalike ainete ja toitude tarbimine on kõigest pool võitlusest. Võrdväärselt tähtis on vältida kokkupuudet kahjulike ainete, toitude ja keskkonnaga. Oluline on jälgida ka mis enesehooldusvahendeid kasutad – paljud tooted sisaldavad näiteks parabeeni, petrooleumi ning ftalaate. Kui võimalik, proovi vältida keskkondi, kus on saastatud või hapnikuvaene õhk.

Väldi/vähenda:
– rafineeritud valget suhkrut
– tehislikuid magusaineid
– nisujahust tooted (soolestiku ärritaja ja võib tekitada põletikku) ja vähenda valgest jahust tooteid
– piimatooted (liigse lima tekitajad)
– vähenda lihatooted NB! soovitav puljongid/supid/kastmed veise -, vasika-, ulukiliha kontidest vähese lihaga
– sojatooteid
– säilitusained ja lisandid (maitse-, värvi-, jne)
– lauasoola NB! kasuta jämedat meresoola

Tarbi toite, mis edendavad lümfiringlust
Oluline on tarbida puhast, värsket ning toitainerikast toitu. Järgnevad toitained on eriti efektiivsed edendamaks lümfisüsteemi talitlust:

– tumedad rohelised lehtviljad
– madala suhkrusisaldusega puuviljad
– küüslauk
– merivetikad/vetikad
– Chia seemned
– avokaado
– jõhvikad
– Brasiilia pähklid
– mandlid
Nendes toitudes on rohkelt vajalikke vitamiine, mineraale, rasvhappeid ning ensüüme, mis aitavad lümfisüsteemi puhastada ning edendavad talitlust.

 

Autor: Ülle Toomeoja

Allikad: Ülle Toomeoja, alternatiivravi.ee